Önéletrajz írás, motivációs levél felépítés tanácsadás, avagy hogyan legyen ütős a pályázati anyagod?

Az álláskeresés folyamatában az egyik legfontosabb lépés, hogy össze tudjuk állítani a megfelelő pályázati anyagot. Ez többnyire az önéletrajzot és a motivációs levelet jelenti, az ezeken felüli igények mindig külön szerepelnek a hirdetésekben.

Az önéletrajz az első bemutatkozásunk, ezt látja elsőre belőlünk a kiválasztást végző személy. Ez dönti el, hogy behívnak-e interjúra vagy sem.

​Miben tudok neked segíteni?

  1. Meglévő pályázati anyagod felülvizsgálata és fejlesztése: Ha már van önéletrajzod és motivációs leveled, segítek átbeszélni lépésről-lépésre, hogyan alakítsd át olyanná, amellyel magabiztosan pályázhatsz. Részletesen átvesszük az elkészítésükhöz szükséges lépéseket, és megtanítalak olyan szabályokra, amelyekre érdemes odafigyelni. Emellett beletesszük azokat a kulcsszavakat, amelyek segítik, hogy az önéletrajz összesítő szoftverek (ATS) szeme is megakadjon rajtuk. Megmutatom, hogyan szerkesztheted meg legjobban, hogy a megjelenése is lenyűgöző legyen.

  2. Önéletrajz és motivációs levél készítése: Amennyiben szeretnéd, hogy én állítsam össze számodra az önéletrajzod és/vagy a motivációs leveled, a szolgáltatás részeként részletesen elmagyarázom, hogy mit miért tettem, és mire kell figyelni a pályázati anyagok készítésekor. Fontos számomra, hogy a végeredmény olyan legyen, ami tökéletesen illeszkedik a célálláshoz és céghez.

  3. Közös munka az önéletrajzod és motivációs leveled elkészítésében: Egy másik lehetőség, hogy közösen állítjuk össze az önéletrajzod és motivációs leveled. Ebben az esetben felkészítelek arra, hogy te magad is profi és ütős pályázati anyagokat tudj készíteni abból a készletből, amit összerakunk. Segítek abban, hogy megértsd az önéletrajzírás és motivációs levél felépítését, és hogyan kell cégre és pozícióra szabni.

Továbbá olyan témákra is kitérek, mint:

  • Mikor és milyen önéletrajz típusokat érdemes használni
  • Hasznos tippek a pályázati anyagok elküldéséhez
  • A leggyakoribb hibák, amiket érdemes elkerülni az álláskeresés során
  • Milyen az ütős önéletrajz felépítése

Ha bármilyen kérdésed van vagy segítségre van szükséged az önéletrajzírásban vagy motivációs levél írásában, ne habozz felkeresni 

Önéletrajz pozícióra szabása? Hogyan?

Ha már érezted úgy, hogy rengeteg információt kaptál arról, hogyan szabd önéletrajzod egy adott pozícióhoz, de a gyakorlati megvalósítás mindig nehézségekbe ütközött, akkor jó helyen jársz.

Miben vagyok más, mint az említett karriertanácsadók? Én az önéletrajz pozícióra szabásában a gyakorlatban is segítek. Több álláskereső csoportban és ügyfeleimmel folytatott beszélgetések alapján megerősítést kaptam, hogy a szabályok ismerete önmagában nem elegendő. Az igazi kihívás az, hogyan alkalmazod ezeket a szabályokat a valós életeben. Átnézve ezeket az önéletrajzokat látszik, hogy valóban próbáltak mindent a leírások szerint csinálni és elkészíteni egy hatásos önéletrajzot, azonban sajnos sokszor pont a lényeg veszik el, nem megfelelőek a hangsúlyok, a struktúra, a megfogalmazás, lényeges elemek hiányoznak és lényegtelen, sőt hátrányt jelentő adatok bent maradnak.

Nálam az önéletrajz tanácsadás az alábbi lépésekből áll:

  • Ingyenes Online Konzultáció: Első lépésként egy rövid, ingyenes konzultáció keretében megbeszéljük, hol tartasz a pályázatokkal, milyen elakadásokba ütköztél, mire lenne szükséged és hogy miben tudok segíteni.
  • Pályázati Anyagok Átnézése: Az eddigi pályázati anyagaid és a megpályázott pozíciók áttekintése segít megérteni, hol van a probléma és min szükséges változtatni.
  • Tisztázó Kérdések: Specifikus kérdéseket teszek fel a szakmai tapasztalatod, képességeid, készségeid és a célzott pozícióval kapcsolatban, hogy minden információ rendelkezésre álljon.
  • Önéletrajz Tervezet: Az összegyűjtött adatok alapján elkészítem az önéletrajzod tervezetét magyarul és/vagy angolul.
  • Gyakorlati Útmutatás: Lépésről-lépésre átbeszéljük az elkészített önéletrajz és a megcélzott pozíció kapcsán, hogy mit miért csináltam, miért ezeket tettem bele a sok-sok feladat, skill közül, stb. Tehát ebben a lépcsőben egy gyakorlati példán – saját önéletrajzodon - keresztül látod, hogyan kell pozícióra szabni az önéletrajzot. Így amennyiben más pozícióra is szeretnéd testreszabni, akkor már tudni fogjod, mire kell figyelned.
  • Véglegesítés és Pályázat Küldése: Önéletrajz véglegesítése és már indulhat is a pályázat 

Az ütős önéletrajz írás rejtelmei

Bevezetés

Az önéletrajz az egyik legfontosabb dokumentum, amelyet egy álláskereső elküld egy reménybeli állásinterjú érdekében. Ez az első benyomás a leendő munkáltatód felé, ezért kiemelkedően fontos, hogy az önéletrajzod ütős és lenyűgöző legyen. Ebben az útmutatóban megismerheted az ütős önéletrajz írásának rejtelmeit, és megtanulhatod, hogyan hozd ki a legtöbbet a személyes és szakmai tapasztalataidból.

Az önéletrajz jelentősége

Az önéletrajz az első lépés a potenciális munkáltatód felé. Ez az a dokumentum, amely bemutatja a készségeidet, a tapasztalataidat és azt, hogy miért vagy alkalmas a pozícióra. Egy jó önéletrajz lehetőséget teremt arra, hogy kiemelkedj a tömegből, és növeld az interjúra bejutás esélyét. Az önéletrajzod segít meggyőzni a munkáltatót arról, hogy te vagy az ideális jelölt a pozícióra.

Az ütős önéletrajz célja

Az ütős önéletrajz célja, hogy felkeltse az olvasó érdeklődését és figyelmét. Nemcsak a személyes és szakmai tapasztalataidat kell bemutatnod, hanem azt is, hogy miért kellene épp téged kiválasztani a sok más jelentkező közül. Az ütős önéletrajzban emlékezetesnek kell lenned, és olyan benyomást kell keltened, amely eljuss az interjúig.

Az önéletrajz felépítése

Az önéletrajz egy jól strukturált dokumentum, amely az alábbi szakaszokat tartalmazza:

4.1 Elérhetőségek

Ez a szakasz tartalmazza az alapvető információkat rólad, mint például a neved, elérhetőségeid, lakhelyed (város és irányítószám elég) és LinkedIn profil URL-je. Fontos, hogy ezeket az adatokat könnyen megtalálható és jól látható helyre helyezd el az önéletrajzodban.

4.2 Összefoglaló vagy célkitűzés

Ebben a szakaszban bemutathatod magadat és céljaidat és az erősségeidet a pozícióval kapcsolatban. Leírhatod, hogy milyen területen szeretnél dolgozni, milyen készségekkel rendelkezel, és mit szeretnél elérni a munkahelyeden.

4.3 Szakmai tapasztalatok

Ez a szakasz tartalmazza a korábbi munkahelyeidet, a tapasztalataidat és az ott betöltött pozíciókat. Részletesen, ugyanakkor lényegretörően beszélj a feladatokról, amelyeket elvégeztél, és emeld ki az elért eredményeid.

4.4 Tanulmányok és végzettségek

Ebben a szakaszban felsorolhatod a tanulmányaidat, a diplomáidat és egyéb végzettségeidet. Emeld ki a releváns képzéseid, amelyek kapcsolatban vannak a pozícióval, amire jelentkezel.

4.5 Egyéb képességek és kompetenciák

Ez a szakasz lehetőséget nyújt arra, hogy bemutasd a készségeidet és kompetenciáidat, amelyek hasznosak lehetnek a munkahelyen. Például a nyelvtudásod (és a megfelelő szintje), az IT ismereteid és az egyéb specifikus képességeidet.

Az önéletrajz stílusa és formázása

5.1 Stílus

Az önéletrajzod stílusának professzionálisnak, lényegretörőnek kell lennie. A mondatok legyenek rövidek és tömörek, összességében legyen könnyen érthető és strukturált. Kerüld az olyan szakmai kifejezéseket, cégspecifikus rövidítéseket, amelyeket másik munkáltató nem feltétlen ért.

5.2 Formázás és elrendezés

Fontos, hogy az önéletrajzod könnyen olvasható legyen. Használj átlátható, jól strukturált elrendezést, és válassz könnyen olvasható betűtípust. Kiemelheted a címeket és alcímeket félkövér betűvel. Ne felejtsd el, hogy az önéletrajzod ne legyen túl hosszú. 1, max. 2 oldal elegendő.

Az önéletrajzban elkövetett gyakori hibák

Az önéletrajz elkészítésekor számos hibát elkövethetsz, amelyek hátrányosan befolyásolhatják az esélyeidet. Néhány gyakori hiba, amit érdemes elkerülni:

6.1 Túl hosszú önéletrajz

Az önéletrajzodnak nem kell tartalmaznia minden részletet az életedről. Törekedj arra, hogy legyen tömör és lényegre törő, az adott pozícióra szabva. Az interjú során bővebben elmondhatod a részleteket.

6.2 Hiányos vagy pontatlan információk

Ugyanakkor ügyelj arra, hogy az önéletrajzodból ne hagyj ki fontos információkat, mint például a munkahelyek pontos neve vagy a végzettségeid, elérhetőségeid. Ellenőrizd az önéletrajzodat, hogy biztos legyél a helyesírásban és a számszerű adatokban.

6.3 Általánosítások és klisék

Kerüld az általánosításokat és kliséket az önéletrajzodban. Például, ne írd le, hogy "jó kommunikációs készségekkel rendelkezem", hanem inkább példákat adj erre, vagy említsd meg azokat a helyzeteket, amikor sikeresen alkalmaztad a kommunikációs készségeidet.

6.4 Nyelvtani és helyesírási hibák

Az önéletrajzod tükrözi pl. a nyelvtudásodat és a figyelmet, amit az írásra fordítasz – ebből lehet következtetni arra is, hogy végzed a munkád, szóval erre tényleg kiemelten kell figyelned! Ellenőrizd az önéletrajzodat a helyesírás és a nyelvtani hibák szempontjából, vagy kérj meg valakit, hogy olvassa át neked.

Az önéletrajzhoz tartozó motivációs levél

Az önéletrajz mellé általában egy motivációs levelet is küldesz, amelyben kifejted, hogy miért érdeklődsz a pozíció iránt, és miért gondolod, hogy alkalmas vagy rá. A motivációs levél segít megmagyarázni a munkáltatónak, hogy miért jelentkezel éppen náluk, és miért szeretnél a cégnél dolgozni, tehát miért win-win, ha téged alkalmaznak.

Tippek az ütős önéletrajz megírásához

Az ütős önéletrajzhoz néhány tipp, amelyek segíthetnek:

8.1 Legyél konkrét és releváns

Az önéletrajzodban legyél konkrét és említsd meg a releváns tapasztalataidat és eredményeidet. Például, ahelyett hogy csak azt mondd, hogy "sok tapasztalatom van a projektmenedzsment területén", írd le, hogy "vezettem egy sikeres projektet, ahol a költségeket 20% -kal csökkentettük és az értékesítést 30% -kal növeltük".

8.2 Hangsúlyozd a sikereidet és eredményeidet

Az önéletrajzodban hangsúlyozd a sikereidet és az elért eredményeidet. Ez segít meggyőzni a munkáltatót arról, hogy milyen előnyökkel jár a te alkalmazásod. Ne csak felsorold a feladatokat, amiket elvégeztél, hanem említsd meg az elért eredményeket is.

8.3 Próbálj meg kiemelkedni a tömegből

Az ütős önéletrajz lényege, hogy kiemelkedj a tömegből. Ezt elérheted például azzal is, hogy nagyon jól strukturálod a releváns információkat, amik a pozícióhoz passzolnak.

8.4 Adj hozzá egyéni stílust az önéletrajzodhoz

Az önéletrajzod legyen személyes és mutasd meg a saját egyéni stílusodat. Ne csak egy sablonra támaszkodj, hanem add hozzá a saját ízt és személyiségjegyeket az önéletrajzodhoz. Ez segít emlékezetessé tenni a jelentkezésedet.

Az önéletrajz és a digitális jelenlét

Az önéletrajz és a digitális jelenlét (pl. LinkedIn profil) egyre fontosabbá válik a munkakeresésben. Az önéletrajzod és LinkedIn profilod lehetőséget nyújtanak arra, hogy bemutasd a munkáltatóknak a kreativitásodat és szakmai hozzáértésedet. Ügyelj arra, hogy az online jelenléted összhangban legyen az offline önéletrajzoddal.

10· Az önéletrajz átdolgozása és testreszabása

Ne ugyanazt az önéletrajzot küldd minden állásra, amire jelentkezel. Fontos, hogy az önéletrajzodat testreszabd, azaz konkrét pozícióra és munkáltatóra. Olvasd el a hirdetést alaposan, és próbálj meg kiemelni olyan készségeket és tapasztalatokat, amelyek kapcsolódnak a pozícióhoz.

11· Az önéletrajz aktualizálása és karbantartása

Az önéletrajzod nem egy egyszeri dokumentum, amit elkészítesz, és aztán elfelejtkezhetsz róla. Fontos, hogy rendszeresen aktualizáld és karbantartasd az önéletrajzodat. Ha új tapasztalatokat szereztél vagy új készségeket fejlesztettél, mindig frissítsd az önéletrajzodat. Elvégeztél egy jó kis online tanfolyamot LinkedIn-en? Vagy Courserán? Vagy Udemyn? Esetleg Netacademián vagy egyszerűen a Youtube-on? Ez lehetővé teszi, hogy mindig a legaktuálisabb és legrelevánsabb információk szerepeljenek az önéletrajzodon.

12· Önéletrajz és állásinterjú - Az összhang jelentősége

Az önéletrajzod és az állásinterjú között elengedhetetlen az összhang. Az önéletrajzodban említett információkat és készségeket az interjún ki kell fejtened, szóval csak olyat írj bele, ami megfelel a valóságnak és készülj fel az interjúra. Az interjú során részletesebben el kell mondani a tapasztalataidat és bemutatni a képességeidet, amelyeket az önéletrajzodban említettél.

13· Összegzés

Az ütős önéletrajz megírása időigényes lehet, de az erőfeszítéseid meghozhatják a várt eredményeket. Használd ki a fenti tippeket és strukturáld önéletrajzodat a legjobban. 

Ha szeretnéd profi segítséget az önéletrajzod összeállításában, akkor pedig keress bátran.

Gyakori kérdések az ütős önéletrajzról

  • Mi a legfontosabb dolog, amit az önéletrajzomba kell felvennem?
  • Hogyan lehetek kreatív az önéletrajzomban anélkül, hogy túlzásba vinném?
  • Mi az optimális hossza az önéletrajzomnak?
  • Mennyire fontos az online jelenlét az önéletrajzomhoz?
  • Mi a teendőm, ha nincs sok szakmai tapasztalatom?

1. Mi a legfontosabb dolog, amit az önéletrajzomba kell felvennem?

Az önéletrajzodban a legfontosabb dolog az, hogy bemutasd a személyes és szakmai tapasztalataidat, valamint a releváns készségeidet és eredményeidet. Olyan információkat adj meg, amelyek alátámasztják, hogy miért vagy alkalmas a pozícióra.

2. Hogyan lehetek kreatív az önéletrajzomban anélkül, hogy túlzásba vinném?

Lehetőséged van kreatív lenni az önéletrajzodban, például egyedi színekkel, betűtípussal vagy elrendezéssel. Azonban fontos, hogy a kreativitásod ne vonja el a figyelmet a tartalomról illetve átjuss az ATS-en (Applicant Tracking System), lásd részletesebben az ingyenes anyagok között. Ügyelj arra, hogy a kreatív elemek segítsék a tartalom megértését és kiemeljék a fontos információkat, ne elnyomják azokat.

3. Mi az optimális hossza az önéletrajzomnak?

Az önéletrajzodnak nem kell túl hosszúnak lennie. Általában 1-2 oldal elegendő ahhoz, hogy bemutasd a legfontosabb információkat. Lényegre törően írj, kerüld a fölösleges részleteket. Az interjú során részletesebben elmondhatod a tapasztalataidat.

4. Mennyire fontos az online jelenlét az önéletrajzomhoz?

Az online jelenlét egyre fontosabbá válik a munkakeresésben. Az offline önéletrajz és a LinkedIn profil lehetőséget nyújt arra, hogy bemutasd a kreativitásodat és szakmai hozzáértésedet. Ügyelj arra, hogy az online jelenléted összhangban legyen az offline önéletrajzoddal.

5. Mi a teendőm, ha nincs sok szakmai tapasztalatom?

Ha nincs sok szakmai tapasztalatod, koncentrálj a releváns ismeretekre, készségekre és kompetenciákra. Emeld ki a tanulmányaidat, a végzettségeidet, az önkéntes tevékenységeidet, gyakornoki munkát, szakmai gyakorlatot, nyári munkákat vagy a projekteket, amelyeken részt vettél. Emeld ki azokat az alkalmakat, amikor sikeresen alkalmaztad ezeket a készségeket, és hogyan járultak hozzá a fejlődésedhez.