Mik a leggyakoribb hibák önéletrajzírási hibák, mire kell figyelni önéletrajzíráskor?

1. Nem a pozícióra szabott, sablonos önéletrajz

Tipikus hiba, hogy ugyanazzal az önéletrajzzal jelentkezünk eltérő álláshirdetésekre. A toborzó, HR-es egyből látja, hogy egy "sablon önéletrajzot" küldtünk és nem vettük a fáradtságot rá, hogy az adott pozíció szempontjából fontos dolgokat emeljük ki.

2. Helyesírási, gépelési hibák 

Sajnos még mindig sok önéletrajz tartalmaz vagy helyesírási, vagy elgépelési hibát. Éppen ezért érdemes Word-ben megszerkeszteni elsőként a CV-t, mert így jobban szembetűnik, ami nem odavaló. Sokan nem tulajdonítanak ennek nagy jelentőséget, holott már ebből is következtethet a HR-es a munkavégzésünkre, mennyire figyelünk oda a részletekre

3. Hiányzó/nem megfelelő elérhetőségi adatok

Hihetetlennek hangzik, de előfordul, hogy lemarad például a név, vagy az elérhetőség (telefonszám, e-mail cím). Így hogyan is kaphatna a pályázó bármiféle visszajelzést? Emellett apróságnak tűnik, de fontos, hogy akinek férjezett neve van, amiből a keresztneve nem derül ki, az tüntesse fel a keresztnevét is, különben nem fogják tudni megszólítani!

4. E-mail cím nem hivatalos

Az e-mail címnél ne használjunk olyanokat, hogy nyuszoka001@gmail.com. Amennyiben nincs megfelelő, hivatalosabb e-mail címünk, akkor hozzunk létre egyet

5. Rossz felépítés, nem megfelelő részletezés

A sorrend mindig a jelenből a múlt felé történik. Azaz, először mindig a legfrissebb munkahelyet/végzettséget tüntessük fel és utána következzenek a régebbiek. A munkakör pontos megnevezése mellett az is fontos, hogy a pozíciónkat bemutassuk.

6. Nyelvtudás

A nyelvtudás valódi szintjét mindig fontos feltüntetni, ha nem írunk igazat, már akár a telefonos interjún is letesztelhetik és máris egy rossz ponttal indulsz, ha nem rögtön el is veszíted a továbblépés lehetőségét.

7. Túl hosszú/túl rövid

Általánosságban elmondható, hogy optimálisan a 2 oldal az elfogadott, azonban ez függ a munkatapasztalattól is. Egy pályakezdőnek elég lehet egy oldal is, viszont egy tapasztaltabb munkavállalónak sem szabad 4-5 oldalban részleteznie a tapasztalatait.

8. Szkennelt, lefotózott önéletrajz

Főleg azoknál, akik hosszú idő után kezdenek el újra állást keresni előfordul, hogy már nincs meg a megszerkesztett önéletrajzuk elektronikusan, viszont megtalálják a kinyomtatott verziót, lefotózzák és azzal jelentkeznek meghirdetett pozíciókra. Ez egyrészt azért problémás, mert ezeknek a szkennelt, lefényképezett önéletrajzoknak sokszor rossz a minőségük, másrészről pedig nem tartalmaznak friss adatokat és a toborzó rögtön kiszúrja, hogy nem vetted arra se a fáradtságot, hogy újragépeld.

9. Régi dátum az önéletrajz alján

Figyeljünk arra, hogy a dátumot mindig frissítsük, mikor beadjuk a pályázatunkat

10. Kitalálhatatlan, kibogozhatatlan rövidítések, célzások az önéletrajzban:

Hajlamosak vagyunk rá, hogy olyan rövidítéseket alkalmazunk, amelyet az adott cégnél használtunk, azonban amennyiben ezek speciálisak és nem kötődnek a meghirdetett pozícióhoz, nem szerepelnek az álláshirdetésben, akkor kerüljük ezek használatát.